سفارش BOM

لیست در واقع دستورالعمل و لیست خرید محصول نهایی است. این لیست توضیح می‌دهد که مواد مورد نیاز چطور و از کجا خریداری می شوند و دستورالعمل جمع‌آوری محصولات از قسمت‌های مختلف را شامل می‌شود. می توان گفت تمام تولید کنندگان محصولات، بدون در نظر گرفتن حوزه کاری، با ایجاد یک لیست BOM شروع به کار می‌کنند.

ثبت سفارش BOM

در این بخش می‌توانید لیستی از قطعات الکترونیکی مورد نیاز خود تهیه کنید و به صورت فایل با فرمت csv، xlsx، xls آپلود کنید. همچنین می‌توانید پارت نامبر یا نام قطعات را در باکس پایین به صورت مستقیم وارد کنید

  • استعلام سریع
  • قیمت مناسب
  • اورجینال بودن قطعات

لطفا فایل خود را در اینجا رها کنید یا اینجا را کلیک کنید

  • حداکثر حجم فایل 5 مگابایت و با فرمت csv یا xls ، xlsx
  • لطفا تعداد ست مورد نیاز را در فایل اکسل ذکر نمایید.

لطفا لیست قطعات مورد نیاز خود را بنویسید

لطفا تعداد قطعات مورد نیاز را ذکر بفرمایید
BOM چیست؟
لیست BOM یک است که شامل فهرستی از اقلام مورد استفاده برای تولید یک محصول و دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه انجام این کار است.

لیست BOM هنگام ساخت محصول و سفارش قطعات جایگزین ضروری است و در صورت نیاز به تعمیرات محصول، مشکلات احتمالی را کاهش می دهد، به برنامه ریزی برای سفارشات کمک می کند و احتمال خطا را کم می کند. فهرست مواد اولیه یا لیست BOM که مخفف کلمه Bill Of Materials است، یک لیست ساختار یافته و منبع متمرکز اطلاعات است که شامل تمام مواد و اجزای مورد نیاز برای ساخت یک محصول است و دستورالعمل‌هایی در خصوص استفاده از این مواد و نحوه انجام کار ارائه می دهد. در واقع به لیست مواد خامی که برای تولید محصول نهایی استفاده می‌شوند BOM می گویند. هر چند که هر ماده خامی نیز ممکن است برای ساخت آن، دوباره از یک سری مواد خام دیگر استفاده کرده باشد. از این جهت گاهی آن را درختBOM هم می‌نامند.
هر خط از فهرست مواد اولیه شامل کد محصول، نام قطعه، پارت نامبر، تجدید نظر قطعه، توضیحات، مقدار، واحد اندازه گیری، اندازه، طول، وزن و مشخصات یا ویژگی های محصول است.

چه مواردی باید در BOM لیست گنجانده شود؟
از آنجا که یکی از کارکردهای اصلی BOM اطمینان از درست ساخته شدن محصول می‌باشد، بهتر است قطعات خاصی از داده‌های محصول را در لیست BOM قرار داد. در اینجا لیستی از اطلاعات سطح بالا وجود دارد که می‌توانید در لیست BOM خود درج کنید:
سطح BOM

به هر قسمت یا مونتاژ یک شماره اختصاص دهید تا جزئیات مکانش را در سلسله مراتب BOM قرار دهد. این کار اجازه می‌دهد تا هر کس با درک ساختار BOM به سرعت رمزگشایی BOM را انجام دهد.

شماره قطعه

به منظور شناسایی سریع قطعات، به هر قسمت یا مونتاژ یک عدد اختصاص دهید. تولیدکنندگان معمولا از یک طرح شماره‌گذاری هوشمند یا غیر هوشمند استفاده می‌کنند. از هر طرح دیگری استفاده کنید و از ایجاد شماره‌های چند قسمت برای همان قسمت خودداری نمایید.

نام قطعه

نام منحصر به فرد هر قسمت یا مونتاژ را ثبت کنید. این کار به شما کمک می‌کند قسمت‌های مختلف را راحت‌تر شناسایی کنید.

مرحله

هر بخش را در چرخه عمر خود ثبت و ضبط نمایید. برای بخش‌هایی که در حال تولید می‌باشند، استفاده از عبارت "در حال تولید" برای نشان دادن مرحله‌ی آن بخش، معمول می‌باشد. بخش‌های جدیدی که هنوز تایید نشده‌اند را می‌توان به صورت "unreleased" یا "در حال طراحی" طبقه‌بندی کرد.

توضیحات

توضیحات مفصلی درباره هر قسمت ارائه دهید که به شما و دیگران کمک می‌کند تا بین قسمت‌های مشابه تمایز قایل شوید و قطعات خاص را راحت‌تر تشخیص دهید.

مقدار

تعداد قطعات مورد استفاده در هر مونتاژ را برای راهنمایی در تصمیم گیری‌ها و فعالیت‌های مربوط به خرید و تولید ثبت نمایید.

واحد اندازه گیری

طبقه‌بندی اندازه‌گیری در آن بخشی که مورد استفاده قرار می‌گیرد یا خریداری می‌شود، رعایت کنید. استفاده از طبقه‌بندی اندازه‌گیری متداول است، اما معیارهای استاندارد مانند اینچ، فیت، اونس نیز طبقه‌بندی مناسبی هستند.

نوع تدارکات

اینکه هر بخش چگونه خریداری یا ساخته می‌شود را مستندسازی نمایید.

طراحان مرجع

اگر محصول شما حاوی مجموعه‌های مدار چاپی (PCB) می‌باشد، باید از طراحان مرجع استفاده کنید و جزئیات مربوط به آن قسمت در لیست BOM شما لحاظ گردد. ثبت این اطلاعات در BOM می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقت و در جلوگیری از سردرگمی شود.

یادداشت های BOM

سایر یادداشت‌های مربوطه را ضبط کنید تا هرکسی که با BOM شما در تعامل است را در همان صفحه نگه دارید.

انواع فهرست مواد اولیه
BOM فروش

عددی منحصر به فرد است و نشان می دهد هر قسمت یا مجموعه در سلسله مراتب BOM درست به کار رفته است.

فهرست مواد مونتاژ

مانند BOM فروش، BOM مونتاژ کالای اصلی را به عنوان یک محصول فروش و نه به عنوان اقلام موجودی فهرست می کند. BOM مونتاژ زیر مجموعه ها را هم لیست می کند.

BOM قابل تنظیم

این لیست BOM برای محصولات نهایی که پیکربندی شده مورد استفاده قرار می گیرد و مطابق با مشخصات درخواست شده توسط مشتری طراحی شده است.

BOM تک سطحی

BOM تک سطحی شبیه به یک لیست خرید است و هر بخشی که محصول را تشکیل می دهد، یکبار به همراه مقدار مورد نیاز نشان داده می شود.

BOM چند سطحی

بر خلاف BOM تک سطحی، یک BOM چند سطحی رابطه بین اجزا، زیر مجموعه ها و مجموعه ها را نشان می دهد.

فهرست مواد مهندسی(EBOM)

BOM مهندسی در حالی ایجاد می شود که یک محصول در حال طراحی است و طراحی اصلی محصول نهایی را مشخص می کند و به طور کلی شامل یک ترسیم فنی محصول است. BOMهای مهندسی، همانطور که از نام آنها مشخص است، معمولاً توسط مهندسان توسعه می یابد.

فهرست مواد تولید(MBOM)

BOM تولیدی قطعات و مجموعه های مورد نیاز برای تولید یک محصول قابل حمل شامل بسته بندی، صورت حساب های ضایعات و اقلام مصرفی در فرایند تولید را مشخص می کند و در طی فرآیند تولید مورد استفاده قرار می گیرد.

BOM خدمات

همانطور که از نام آن پیداست، لیست BOM خدمات لیستی از تمام قطعات قابل استفاده مورد نیاز برای نگهداری محصول در حین کار است. این فهرست برای افرادی که با تعمیر یا استفاده از یک محصول در ارتباط هستند، شامل مصرف کننده نهایی، مکانیک، تکنسین، فروشنده و یا موارد مشابه قابل استفاده است.

طرز تهیه لیست BOM در ۷ مرحله
۱
تعیین داده هایی که می خواهید وارد کنید.
۲
متمرکز کردن کنترل BOM
۳
تعیین این‌که چه کسی قادر به تغییر BOM خواهد بود.
۴
تصمیم گیری در مورد چگونگی ردیابی تغییرات و اصلاحات BOM
۵
انتخاب ارائه BOM
۶
آغاز فهرست بندی
۷
افزودن و اصلاح لیست
چرا باید از BOM استفاده کرد؟

تسهیل تولید کارآمد و دقیق محصولات شاید یکی از دلایلی باشد که مشخص می کند چرا باید از BOM استفاده کنیم. کارشناسان ما در دیجی قطعه با شناسایی و قیمت گذاری تمام مواد و اجزای مورد نیاز برای تولید یک محصول - قبل از شروع فرآیند تولید، می توانند تعیین کنند آیا تمامی موارد مورد نیاز برای حرکت رو به جلو با حداقل ریسک تأخیر را داریم یا خیر. این مسئله باعث کاهش احتمال کمبود مواد اولیه و یا افزایش بیش از حد مواد خواهد شد. برای انجام پروژه های خود می توانید اطلاعات پروژه و یا قطعات خود را در لیست BOM دیجی قطعه قرار دهید؛ پس از بررسی، کارشناسان ما برای انجام هماهنگی های لازم با شما تماس خواهند گرفت.

گوشی رو بردار!

کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت و آماده پاسخگویی به سوالات شما می‌باشند.

تلفن پشتیبانی: ۵۸۱۴۹۹۹۹ ۰۲۱

پشتیبانی 24 ساعته دیجی قطعه