نمایشگر هفت بخشی یا سون سگمنت (۷Segment) معمولاً در دستگاه نمایش الکترونیکی برای اعداد اعشاری از ۰ تا ۹ و در بعضی موارد، نویسه‌های اصلی استفاده می‌شود. استفاده از دیودهای ساطع کننده نور (LED) در نمایشگرهای هفت بخشی باعث محبوبیت بیشتر آن شده است، در حالی که نمایشگرهای کریستال مایع (LCD) نیز مورد استفاده قرار گرفته اند. دستگاه‌های الکترونیکی مانند اجاق مایکروویو، ماشین‌حساب، ماشین لباسشویی، رادیو، ساعت دیجیتال و غیره برای نمایش اطلاعات عددی از رایج‌ترین برنامه‌ها هستند. بیایید نگاهی به صفحه نمایش ۷ بخش نمایشگر بیندازیم تا درک بهتری داشته باشیم.

۷segment display pinout:

 

سون سگمنت

 

یک نمایشگر ۷ بخشی از هفت بخش نورانی مختلف ساخته شده است. اینها به گونه‌ای مرتب شده‌اند که با نمایش ترکیبات مختلف بخش، اعداد و کاراکترها را تشکیل می‌دهند. اطلاعات باینری با استفاده از این هفت بخش نمایش داده می‌شود. دیود LED یک دیود اتصال P-N است که انرژی را به صورت نور منتشر می‌کند، با دیود اتصال P-N معمولی که به شکل گرما ساطع می‌شود متفاوت است. در حالی که LCD از خصوصیات کریستال مایع برای نمایش استفاده می‌کند و مستقیماً نور را ساطع نمی‌کند. این LED ها یا LCD ها برای نمایش عدد یا الفبای مورد نیاز استفاده می‌شوند.

انواع نمایشگر ۷ بخشی یا سون سگمنت :

اساساً ۲ نوع نمایشگر LED برای نمایشگر ۷ بخشی وجود دارد:

آند مشترک: تمام ترمینال‌های منفی (آند) از هر ۸ LED به هم متصل شده‌اند. تمام پایانه‌های مثبت تنها مانده‌اند.

کاتد مشترک: تمام ترمینال‌های مثبت (کاتد) از هر ۸ LED به هم متصل هستند. تمام پایانه‌های منفی تنها می‌مانند.

نحوه کار نمایشگر ۷ بخشی یا سون سگمنت : 

دستگاه‌های هفت بخشی به طور کلی از LED تشکیل شده‌اند. شدت LED ها به جریان پیش رو بستگی دارد. بنابراین، باید جریان کافی برای این LED ها فراهم شود تا با شدت کامل درخشش داشته باشند. این توسط کاربر ارائه می‌شود و در هفت بخش اعمال می‌شود.

 

 

جدول: نمایش اعداد بر روی نمایشگر هفت قطعه ای در پیکربندی آند مشترک

همه چیز برای پیکربندی کاتد مشترک تغییر می‌کند.

 

 

جدول: نمایش اعداد بر روی نمایشگر هفت قطعه ای در پیکربندی کاتد مشترک

نمونه‌ای از رابط نمایشگر ۷ بخش با Arduino uno برای مرجع ارائه شده است.